Spoštovani dosedanji zadovoljni uporabniki IR sistema ogrevanja Ekosen!
Hvala vam, da ste z nami že 16 let in da podpirate slovensko znanje, razvoj in proizvodnjo ter delovna mesta. V marsičem smo edinstveni v EU.
V teh šestnajstih letih smo z IR sistemom ogrevanja opremili več kot 16.000 domov. Svoje produkte izvažamo v številne evropske države kot so Irska, Anglija, Nemčija, Francija…
Naša kakovost in zavezanost k zelenemu prehodu in trajnostnemu razvoju je naše poslanstvo in vizija.
Želeli bi si da naša država Slovenija podpira ta silna prizadevanja celotnega kolektiva Ekosen in razume tudi vaše potrebe. Srčno upamo, da se bo tudi z vašo podporo to tudi zgodilo.
Spodaj vam podajamo vse ključne informacije glede zmede okrog prepovedi ogrevanja na elektriko. Tovrstnih prepovedi v EU nismo našli, saj se vlade pred odločitvami poslužujejo neodvisnih študij in analiz in umeščajo vrste ogrevanja po prioritetah in drugih kriterijih.
Za vse dodatne informacije se obrnite na naše brezplačne kontaktne številke in naslove.
PURES 3 (Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah) in spremljajoče smernice TSG-1-004:2022 predvidevajo določeno fleksibilnost pri uporabi električnih ogrevalnih sistemov, še posebej pri obstoječih stavbah in prenovah, če so ti sistemi skladni s konceptom energetske učinkovitosti.
Tukaj so ključne točke interpretacij:
Obstoječe stavbe: PURES 3 določa, da lahko obstoječe stavbe, ki že uporabljajo električno ogrevanje, ohranijo te sisteme ob prenovi, zlasti če so druge rešitve tehnično ali finančno neizvedljive.
Izjeme v primeru električne energije iz obnovljivih virov *več v nadaljevanju
Finančne izjeme: Za projekte z omejenim proračunom so dovoljena alternativna, nižjega ranga energetsko učinkovita električna ogrevanja, če to zmanjša stroške prenove in je učinkovito v kombinaciji z obnovljivimi viri.
Omejitve za novogradnje: Električno ogrevanje je pri novogradnjah strožje regulirano, saj PURES 3 daje prednost nizkoenergijskim sistemom, kot so toplotne črpalke ali daljinsko ogrevanje. *V nadaljevanju podajamo več informacij iz evropskih študij in znanstvenih analiz, ki dajejo prednosti IR ogrevanju pred toplotnimi črpalkami v manjših objektih.
Podajamo še nekaj podrobnejših interpretacij in logičnih povzetkov:
Uporaba pri obstoječih stavbah: Predpis PURES 3 daje več možnosti pri prenovah, kjer veljajo manj stroge zahteve v primerjavi z novogradnjami. Električno ogrevanje je še vedno dopustno, če je razumno utemeljeno, na primer z argumentom, da so alternative, kot so toplotne črpalke, tehnično neizvedljive ali predrage glede na razpoložljiv proračun.
Izjeme v primerih omejenega proračuna: PURES 3 vsebuje določbe, ki upoštevajo dostopnost do energetsko učinkovitih sistemov v primeru omejenih finančnih sredstev. Lastniki, ki ne morejo financirati investicij v visokozmogljive sisteme, kot so toplotne črpalke, lahko argumentirajo, da so sistemi z nižjo začetno investicijo, kot je IR ogrevanje, ustrezna alternativa, saj IR sistemi omogočajo lokalizirano ogrevanje in zmanjšanje toplotnih izgub.
Možnost nadaljnje uporabe obstoječih električnih sistemov: Če v obstoječih stavbah IR ogrevanje že obstaja, ni nujno, da ga zamenjate, če sistem še vedno deluje in je energetsko učinkovit. Za prenove se lahko izkaže, da so nadgradnje električnih IR sistemov v skladu s predpisi, če zagotavljajo zmanjšanje porabe energije in izboljšanje udobja.
Argumenti za uporabo IR panelov v specifičnih okoliščinah: Pri določenih projektih, kjer so drugi sistemi (kot toplotne črpalke ali priključki na daljinsko ogrevanje) ekonomsko neizvedljivi ali tehnično oteženi, je mogoče argumentirati, da IR ogrevanje ponuja energetsko učinkovitost v kombinaciji z obnovljivimi viri energije. PURES 3 na splošno podpira znižanje emisij, zato bi lahko argumentirali, da IR sistemi lahko dosežejo nizke emisije CO2 ob pogojih, ki omogočajo zmanjšanje stroškov in energetsko varčnost. Pri tem se sklicujemo na evropske študije in znanstvene analize ter standarde.
Uporaba obnovljivih virov: Če so IR paneli kombinirani z obnovljivimi viri energije (npr. fotovoltaiko), lahko še vedno prispevajo k izpolnjevanju zahtev NZEB. Takšni kombinirani sistemi zmanjšujejo odvisnost od omrežja in emisij CO2, kar se ujema s cilji PURES 3. *Naš komentar je: Tudi elektrika iz omrežja, ki je iz obnovljivih virov je enakovredna sicer je nelogično da povečujemo proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov!
Izjeme pri tehnični izvedljivosti: Pri stavbah, kjer je zaradi arhitekturnih in tehničnih omejitev težko vgraditi alternative (kot toplotne črpalke ali daljinsko ogrevanje), lahko IR ogrevanje s sistemom upravljanja porabe (npr. pametni regulatorji) izpolni minimalne zahteve energetske učinkovitosti.
*Omejitve za novogradnje: Električno ogrevanje je pri novogradnjah strožje regulirano, saj PURES 3 daje prednost nizkoenergijskim sistemom, kot so toplotne črpalke ali daljinsko ogrevanje. *
*Obstajajo evropske znanstvene večletne študije in projekti kot je nemški K76, ki je dokazal, da je ogrevanje z IR paneli bolj smiselno v manjših stanovanjskih enotah, sistem toplotnih črpalk pa v večjih. Emisije C02 in ostali izpusti škodljivih delcev so manjši pri IR ogrevanju. Ir sistem ogrevanja ima neprimerno daljšo življenjsko dobo in se lahko popolnoma reciklira za razliko od toplotnih črpalk. Tudi vzdrževanje je pri IR sistemih praktično zanemarljivo.
Z vidika vpliva na zdravje je IR ogrevanje zaradi svojega edinstvenega načina delovanja brez kroženja prašnih delcev, brez hrupa in se zaradi teh edinstvenih prednosti namešča v prostore kot so vrtci, bolnišnice, šole, domovi za ostarele saj je bolj primerno za ljudi z dihalnimi težavami ali motnjami pozornosti.
S toplimi pozdravi,
kolektiv podjetja Ekosen